uge 26 Dyrskue 2011 – En dag i ringen

Dyrskuets fornemmeste scene er den store ring. Her præsenteres og bedømmes dyrene, før rosetter, ærepræmier og mavebælter sættes på præmiedyrene.

I LandTV’s dyrskueserie følger vi en dag i ringen for Peter Weinkouff Pedersen og Camilla Eskerod Kristensen på Hjørring Dyrskue.

Her dyrker kæresteparret den fælles passion: Trækning af køer i dyrskueringen. Det kaldes også at mønstre dyrene. Både Camilla og Peter er blandt landets bedste i kunsten at trække en ko. Udover at trække køer for avlsbesætningen Tronsmark Holstein er de derfor desuden dommere i en mønstringskonkurrence.

I ringen møder vi blandt andet også en ekspert i cirkusdressur, formidleren af det historiske landbrug samt hestepiger, der giver opvisning til hård rock.