Det danske kyllingekød er helt uden Salmonella

20. apr 2010

I 2009 fandt Fødevarestyrelsen ingen Salmonella i dansk kyllingekød. Landbrug & Fødevarer håber, at forbrugerne vil belønne det flotte resultat ved at købe mere dansk kyllingekød.

Fødevarestyrelsens såkaldte case-by-case-kontrol, hvor både dansk og udenlandsk kyllingekød undersøges for Salmonella og Campylobacter, gav flotte resultater for den danske produktion.

I 2009 fandt myndighederne slet ingen Salmonella i det danske kyllingekød, mens der blev fundet Salmonella i 8,5 procent af de udenlandske partier. 

- Det danske kyllingekød er nu salmonella-frit, og det er vi meget stolte af. Resultaterne viser, at det gode samarbejde om salmonella- og campylobacter-handlingsplanerne, som vi har haft med myndighederne og ministeren gennem flere år, har båret frugt, siger Thorkil Ambrosen, som er chefkonsulent i Landbrug & Fødevarer.

Indsatsen har kostet mange penge både for landmændene, slagterierne og myndighederne. Så Thorkil Ambrosen håber, at de danske forbrugere vil belønne indsatsen ved at prioritere det salmonellafri danske kød.

Særstatus
Danmark søger i øjeblikket om at opnå EU-særstatus for salmonella i kyllinger. Ambrosen ser Fødevarestyrelsens nye tal som et vigtigt skridt på vejen.

- Både flotte tal fra den europæiske fødevaresikkerhedsautoritet, EFSA, som viste, at de danske slagtekyllinger er salmonellafri, samt disse nye danske tal gør det det oplagt for EU at give Danmark særstatus for salmonella i kyllinger. Vi regner med, at fødevareministeren fortsat vil kæmpe for denne særstatus – og at hans arbejde nu bliver nemmere, siger Thorkil Ambrosen.

Plads til forbedringer
Også i forhold til Campylobacter ligger det danske kyllingekød i 2009 bedre end det udenlandske. 12,3 procent af de danske partier fjerkræ indeholdte Campylobacter, mens tallet var 18,7 procent for de udenlandske partier. 

- Der er plads til forbedringer i forhold til campylobacter-indsatsen. Sammen med myndighederne arbejder vi på højtryk for at mindske Campylobacter i kyllingekød. Og i campylobacter-handlingsplanen fra 2008 har vi stort fokus på at få ny viden på området samt ny teknologi, slutter Thorkil Ambrosen.     

Seneste nyt fra lf.dk