Forbrugerne kan stole på økologisk frugt og grønt

16. dec 2010

Ny rapport viser, at dansk økologisk frugt og grønt er helt fri for pesticidrester.

Fødevarestyrelsen og DTU Fødevareinstituttet dokumenterer i en ny rapport, at andelen af dansk frugt med pesticidrester er faldet fra 56 pct. i 2008 til 39 pct. i 2009. Dansk økologisk frugt og grønt viser sig dog fuldstændig fri for farlige sprøjtemidler.

- Rapporten viser, at hvis forbrugerne vil undgå pesticrester, kan de trygt stole på det økologiske mærke. Og det er vi rigtig stolte af. Det økologiske mærkes troværdighed står og falder med, om de økologiske landmænd overholder reglerne, siger teamleder i Landbrug & Fødevarer Økologi Kirsten Lund Jensen og fortsætter:

- Når man betaler ekstra for et økologisk produkt, er det klart, at der høje forventninger hos forbrugerne. Derfor er vi også meget tilfredse med den skrappe kontrol, vi har af økologien, hvor alle producenter får besøg af Plantedirektoratet hver eneste år.

Tallene for udenlandsk frugt og grønt er ikke helt så flotte som de danske. Især frugt og grønt for lande uden for EU indeholder pesticidrester. Også udenlandsk økologisk frugt og grønt indeholder en smule; dog under tre procent.

Fødevarestyrelsen og DTU Fødevareinstituttet vurder dog fortsat, at de danske forbrugere ikke behøver at bekymre sig om niveauet af pesticidrester i frugt og grønt fra de danske butikker.

Seneste nyt fra lf.dk