Pressemeddelelse: GenopretningsPlanen giver grundlag for fremtidig vækst

19. maj 2010

Regeringen har i dag fremlagt en plan for genopretningen af dansk økonomi, der skal tage hånd om underskuddet på de offentlige finanser med 24 mia. kr.

Regeringen har i dag fremlagt en plan for genopretningen af dansk økonomi, der skal tage hånd om underskuddet på de offentlige finanser med 24 mia. kr.

I erhvervsorganisationen Landbrug & Fødevarer er man positiv overfor de nye initiativer.

- Det er godt, at regeringen nu tager initiativ til at løse de akutte problemer i Danmarks økonomi. Der er ingen tvivl om, at den danske konkurrenceevne har det bedst i en sund og stærk økonomi. Jeg håber, at planen snarest vil få dansk økonomi tilbage på sporet, så vi kan begynde at rette blikket mod fremtidens udfordringer, siger Carl Aage Dahl

Så snart planen har fået effekt, er det anbefalinger fra Landbrug & Fødevarer, at politikerne iværksætter en ambitiøs vækstpolitik:

- Grundlæggende går den fremtidige danske vækstmodel på to ben: For det første skal de høje danske omkostninger ned og produktiviteten skal sættes i vejret. For det andet anbefaler vi, at Danmark satser på det, der kan øge værdien af vores arbejde. Det er f.eks. mere forskning, innovation og uddannelse, siger Carl Aage Dahl.

- Disse to tiltag er nødvendige for at skabe de private arbejdspladser, der er fundamentet for fremtidens velstand og velfærd, siger Carl Aage Dahl, adm. direktør i Landbrug & Fødevarer

Seneste nyt fra lf.dk