Operation X behandler en relevant problemstilling
22. nov 2010
Operation X fokus satte her til aften fokus på en relevant problemstilling i forhold til mange svineproducenter. En problemstilling, som erhvervet er helt opmærksom på, og er i fuld gang med at forbedre. Landbrug & Fødevarer, Videncenter for Svineproduktion bakker fuldt ud op om fødevareministeren, når han siger, at vaner omkring medicinering skal brydes, og branchen tager MRSA meget alvorligt.
Fødevareminister Henrik Høegh krav om, at der skal flyttes holdninger ude i staldene, får fuld opbakning fra Landbrug & Fødevarer, Videncenter for Svineproduktion. Branchen deler således ministerens ønske om at gøre op med vaner hos både producenter og dyrlæger.
- Siden varslingsbrevene til producenter med et højt antibiotikaforbrug blev sendt ud, har der været et fald i antibiotikaforbruget på 7 pct. i tredje kvartal i år i forhold til samme kvartal sidste år. Det tal skal vi have endnu længere ned, så vi når et optimalt niveau. siger Nicolaj Nørgaard, direktør i Videncenter for Svineproduktion, Landbrug & Fødevarer, og tilføjer, at der foregår en løbende holdningsbearbejdning hos producenterne.
Aftenens udgave af Operation X på TV2 gav indtryk af, at MRSA næsten udelukkende stammer fra svinestaldene, og at bakterien er en stor fare for de danske forbrugere. Men kun fem procent af MRSA-tilfældene i 2009 relaterede sig til svin, helt præcis 39 ud af 811 tilfælde. I de første ni måneder af 2010 var 55 af svinetypen, mens 678 var af andre typer.
- Ganske få af de 55 personer med MRSA fra svin har været syge. Resten har båret bakterien uden sygdomstegn. Af de 55 tilfælde havde langt de fleste direkte kontakt til svin, og var altså ikke almindelige forbrugere, siger Nicolaj Nørgaard.
Svineproduktionen har allerede sat en stopper for brug af cephalosporiner, der er et særligt kritisk antibiotika, som bruges i behandlingen af mennesker, og som MRSA er resistent overfor.
Nicolaj Nørgaard understreger, at landbruget tager MRSA meget alvorligt.
- Vi har konstant fokus på at undgå resistensproblemer, og vi mener, at de foranstaltninger som fødevareministeren har taget, er de helt rigtige med det nuværende vidensgrundlag. Sammen med 'Gul kort'-ordningen, som fødevareministeren indførte i sommer, og de retningslinjer vi løbende får fra SSI og Sundhedsstyrelsen, forventes det, at resistensniveauet vil stabilisere sig. Desuden bør vi afvente resultatet af et forskningsprojekt i 2011, før vi skrider til forhastede løsninger, siger Nicolaj Nørgaard.
Videncenter for Svineproduktion har allerede intensiveret forskningen for at sikre et optimeret brug af antibiotika i besætninger.
Det skal tilføjes, at Statens Serum Institut (SSI) overvåger MRSA, som er en anmeldelsespligtig sygdom. Ifølge SSI er der dog en meget lille risiko for smitte mellem mennesker eller ved at omgås landmænd. Der er heller ingen tegn på, at MRSA-inficeret kød er kilde til infektioner hos mennesker.