Rekordår for dansk pels
19. sep 2010
Med en årsomsætning på godt syv milliarder kroner kan danske pelsdyravlere se tilbage på et rekordår med 20 millioner solgte minkskind.
Med en årsomsætning på godt syv milliarder kroner kan danske pelsdyravlere se tilbage på et rekordår med 20 millioner solgte minkskind. Innovation er opskriften på succesen, mener branchen. Det skriver Landbrug & Fødevarers publikation, FoodCulture.dk.
Selv om pelsbranchen jævnligt bliver udsat for dårlig medieomtale med stærke billeder, har den efter afslutningen af sæsonens sidste pelsauktion alligevel god grund til at trække ekstra meget på smilebåndet. Årsomsætningen har nået 6,973 milliarder kr. mod 4,025 milliarder kr. året før. Og gennemsnitsprisen på danske minkskind endte på 336 kr. mod 203 kr. året før. Kopenhagen Fur har udbudt og solgt 20 millioner minkskind, hvilket svarer til næsten halvdelen af den samlede verdensproduktion.
- Det har været et rekordernes år for os. Gennemsnitsprisen på mink har aldrig været højere, vores omsætning har aldrig været større, og vores udbud har aldrig været større, siger adm. direktør Torben Nielsen, Dansk Pelsdyravlerforening/Kopenhagen Fur.
Efterspørgslen på sæsonens fem auktioner har været drevet af det kinesiske marked men også traditionelle pelsforbrugende områder som Rusland, USA og Europa har været med fremme. En høj grad af innovation er ifølge Torben Nielsen med til at drive pelsefterspørgslen i vejret.
- Pelsbranchen har været meget dygtig til innovation. Pels som materiale har så uendeligt mange muligheder, som modebranchen er dygtig til at spotte og implementere, men også for eksempel møbel- og homewareproducenter bruger i dag pels, siger Torben Nielsen.
Sæsonens femte og sidste auktion fandt sted 10.-16. september. Omsætningen på denne ene auktion med salg af 4,7 millioner minkskind nåede 1,5 milliarder kr., oplyser FoodCulture.dk.
Læs mere på FoodCulture.dk