Noma gør det nordiske køkken til et superbrand
19. apr 2011
PRESSEMEDDELELSE
Nordiske kvalitetsråvarer får en uvurderlig opmærksomhed, når Noma nu igen indtager pladsen som verdens bedste restaurant, mener Landbrug & Fødevarer, som ønsker Noma stort tillykke
Verdens interesse for det nordiske køkken kan kun stige til nye højder, efter at Noma i går forsvarede sin plads som verdens bedste restaurant, mener Landbrug & Fødevarer.
- Fra Landbrug & Fødevarer skal der lyde et stort tillykke til Noma med den flotte førsteplads. Det har en helt uvurderlig betydning for Danmark og for resten af Norden at have en så eksklusiv og innovativ restaurant, der skaber stolthed omkring nordiske fødevarer, siger adm. direktør i Landbrug & Fødevarer Carl Aage Dahl og fortsætter:
- Ude i den store verden er Nomas indsats med til at gøre det nordiske køkken til Danmark og Nordens nye superbrand. Og det skaber lige nu og her en unik mulighed, når vi skal ud i verden og gøre forbrugerne opmærksomme på, for eksempel økologi og de nordiske kvalitetsråvarer. Det kan simpelthen ikke gøres op i kroner og øre.
Carl Aage Dahl noterer sig, at Noma ikke er en enlig svale, men danner fortrop for en lang række dygtige kokke, der videreudvikler det nordiske køkken, blandt andet verdensmesteren Rasmus Kofoed. Og det giver ifølge direktøren en glædelig tro på, at succesen vil vare ved mange år endnu.