Unge vil studere fødevarer og miljø

02. aug 2011

Rekord mange nye studerende på jordbrugs-, fødevare- og miljøuddannelserne er tegn på, at de unge tror på en karriere, hvor de vil være med til at løse nogle af fremtidens store globale udfordringer som klima og sult.

Det kan godt være, at medicin, antropologi og psykologi er drømmestudierne for mange uddannelsessøgende unge, men opgørelsen over årets optag på landets højere læreanstalter viser også, at flere unge er begyndt at vælge studium efter fremtidige jobprognoser snarere end efter, hvad der umiddelbart synes mest cool. Det skriver Landbrug & Fødevarers webmagasin Foodculture.dk

Både DTU, KU LIFE og Århus Universitet, der huser uddannelser som f.eks. fødevarevidenskab, landskabsarkitekt, miljøingeniør og jordbrugsøkonomi kan prale af endnu et år med rekord mange nye studerende, hvor enkelte uddannelser sågar har oplevet hundredeprocents stigninger. Det gælder f.eks. jordbrugsøkonomiuddannelsen på Det Biovidenskabelige Fakultet ved KU, der har haft en fremgang på 95 pct. - fra 18 nye studerende i 2010 til 35 i 2011. Samlet set har fakultetet med et optag på 660 nye studerende haft en fremgang på 25 pct. i forhold til 2010.

”Den stigende interesse for at studere disse uddannelser tyder på, at de unge har en klar fornemmelse af, at der vil være en spændende og sikker karriere til dem inden for landbrugs- og fødevareerhvervet, når de engang afslutter deres studier,” siger chef for forskning og teknologi hos Landbrug & Fødevarer, Morten Andersen Linnet, til Foodculture.dk.

Vil løse globale problemer
Han mener også, at de mange nye studerende er tegn på en stigende bevidsthed om de store globale udfordringer, som verden står overfor med bl.a. klima og brødfødningen af en voksende verdensbefolkning.

”Det er ikke kun deres egne karrierer, der tages hensyn til, når de vælger at studere f.eks. jordbrugsøkonomi, fødevarevidenskab eller miljøingeniør. Også ønsket om at kunne bidrage i et større perspektiv har betydning for de unges uddannelsesvalg. Og det glæder selvfølgelig vores branche,” siger Morten Andersen Linnet.

Spændende uddannelser
Den vurdering er prodekan for uddannelse ved KU Life Grete Bertelsen enig i. Men hun mener også, at uddannelsesinstitutionerne selv har gjort meget for at videreudvikle uddannelser og for, at gymnasieeleverne også skal kende mulighederne.

”Udover at vores uddannelser er spændende, har vi gennem en årrække også gjort meget for at skabe opmærksomhed om dem. Bl.a. har vi haft gymnasieelever i studiepraktik, og derudover er vores studiemiljø efterhånden også ret internationalt og eftertragtet, og så skal man ikke glemme, at en del nye uddannelser fx bachelor og kandidatuddannelse i husdyrvidenskab har set dagens lys. Det gælder f.eks. den nye uddannelse Husdyrvidenskab, der her allerede på første år starter op med fulde huse Men grundlæggende skyldes den store søgning, at de unge vil være med til at adressere de problemer, som samfundet står overfor, bl.a. dyrevelfærd, ernæring og bæredygtig produktion,” siger hun.

Seneste nyt fra lf.dk