Stormøde lagde op til dialog
13. dec 2011
På Landbrug & Fødevarers stormøde om vandplanerne blev der lagt op til dialog med miljøministeren om smarte løsninger til at sikre både fremtidens miljø og fødevareproduktion i Danmark.
 Miljøminister Ida Auken deltog i Stormødet. Foto: Peter Larsen
|
Landbrug & Fødevarer afholdt mandag d. 12. december et stormøde om vandplanerne. 700 landmænd fra hele landet var mødt op i Korsør for at få en god debat med miljøminister Ida Auken om de kommende vandplaner og deres konsekvenser.
Der var en god stemning i salen og en lige så god debatlyst, hvor spørgsmålene kom omkring alt fra vandløb og dårligt fagligt grundlag over kompensation til en opfordring fra ministeren om at komme med smarte løsninger, som kan være en fordel for alle parter.
- Miljøministeren lovede bl.a. dialog mellem lodsejere og myndighederne, herunder tæt samspil mellem kommuner og landbrug i forbindelse med indsatsen på vandløbsområdet. Det ser vi frem til, for der skal en reel dialog i gang med kommunerne om konsekvenserne af grødeskæring, så spiller Ida Auken en nøglerolle. Efter denne udmelding vil vi lægge pres på hende for at sikre et optimalt samspil lodsejere og kommunerne imellem, siger Niels Peter Nørring, direktør i Landbrug & Fødevarer, Miljø & Energi.
Vandløbsforum
Ida Auken introducerede også forsamlingen for et nyt vandløbsforum, som skal behandle forskellige aspekter af vandløbenes funktion, hvor også Landbrug & Fødevarer skal deltage.
- Vi ser frem til handling bag ordene, når ministeren siger, at der skal være et forum omkring de danske vandløb. Det ser vi frem til, for vi har fået foretaget en række beregninger og målinger, som viser, at reduktioner i vedligeholdelsen kan føre til forsumpning af meget store arealer. Desuden mener vi, at det også skal være muligt at fremme afvandingen i en række vandløb, hvor gevinsterne for landbrugsproduktionen er store og miljøpotentialet lavt, siger Niels Peter Nørring.
Ministeren fortalte desuden, at hun ikke så på antallet af producerede dyr, men at det var påvirkningen af miljøet, som hun havde fokus på. Derfor efterlyste hun også smarte løsninger, som var bedre end de nuværende. Det kunne fx være alternativer til efterafgrøder.
Ikke alle fik stillet miljøministeren deres spørgsmål, derfor er det muligt at sende dem til Landbrug & Fødevarer, som så vil sende dem videre. Spørgsmål sendes til Lokaleforeninger@lf.dk.