Ny formand for Dansk Slagtefjerkræ
17. jan 2011
Jan Klarskov Henriksen, administrerende direktør for Lantmännen Danpo, er valgt til ny formand for Dansk Slagtefjerkræ.
 |
| Jan Klarskov Henriksen |
Jan Klarskov Henriksen er på Dansk Slagtefjerkræs bestyrelsesmøde den 13. januar valgt til ny formand. Jan Klarskov Henriksen er administrerende direktør for Lantmännen Danpo, hvor han har siddet siden 2009.
Jan Klarskov Henriksen kom for to år siden til Lantmännen Kronfågel som koncerndirektør. Lantmännen Kronfågel består af det svenske fjerkræslagteri Kronfågel og det danske Danpo med slagteri i Års og forædlingsvirksomhed i Farre ved Give.
Jan Klarskov Henriksen har mange års erfaring inden for fødevarebranchen. Blandt andet som salgsdirektør i Tulip Food Company og senest som administrerende direktør hos Danæg, indtil han kom til den store svenske landbrugskoncern, Lantmännen, der for fire år siden overtog Kronfågel og Danpo.
Jan Klarskov Henriksen er født i 1965. Han er bosat i Fredericia med sin kone og to børn. Han afløser administrerende direktør Per V. Møller på formandsposten.
Kristian Kristensen, adm. direktør i DanHatch, fortsætter som næstformand.
Nyt medlem af bestyrelsen
Tillige indtræder der et nyt medlem i bestyrelsen for Dansk Slagtefjerkræ, nemlig administrerende direktør for Rose Poultry A/S, Olli Antniemi. Samtidig bliver Michael J. Jørgensen, produktionsdirektør i Rose Poultry A/S, observatør i bestyrelsen for Dansk Slagtefjerkræ.