Nu kan der søges om tilskud til miljøteknologi

07. jul 2011

Ansøgningsrunden til årets pulje på 155 mio.kr under Fødevareministeriets Miljøteknologiordning varer frem til 15. september.

Fødevareerhverv har åbnet for dette års ansøgningsrunde til Fødevareministeriets Miljøteknologiordning. Puljen er på 155,8 millioner kroner, og ansøgningsfristen er d. 15. september.

Miljøteknologiordningen støtter projekter vedrørende investeringer i nye, grønne teknologier på jordbrugsbedrifter. Formålet er at reducere miljø- og klimabelastningen fra den primære jordbrugsproduktion Ligesom i ansøgningsrunden for 2010 prioriteres teknologistøtten i 2011 inden for fem indsatsområder:

  1. Reduktion af lugtgener samt emission af klimagasser og ammoniak fra husdyrproduktionen, hvortil der er afsat 93 mio. kr.
  2. Reduktion af pesticidanvendelsen, hvortil der er afsat 28,8 mio. kr.
  3. Reduktion af tab af næringsstoffer i forbindelse med fodring, omsætning af foderstoffer samt anvendelse af husdyrgødning, hvortil der er afsat 15 mio. kr.
  4. Reduktion af energiforbruget respektive reduktion af vand-, næringsstof og pesticidforbruget i gartnerisektoren, hvortil der er afsat 15 mio. kr.
  5. Tilbageholdelse af næringsstoffer fra markerne ("minivådområder"), hvortil der er afsat fire mio. kr.

Lugt, klimagasser og ammoniak er langt det største indsatsområde 2011. Rammen på de 93 millioner til teknologistøtte på dette område er to millioner kroner mindre end i 2010, fordi støtterammen til minivådområder er øget fra to til fire millioner.

Sidste år gik støtten inden for indsatsområde 1 i sær til gylleforsuring og - køling samt biologisk luftrens-ning. Disse tre teknologier alene blev støttet med tilsammen 75,9 millioner kroner, eller over halvdelen af den samlede miljøteknologipulje, som var på 145 millioner.

Fødevareerhvervs hjemmeside kan man læse mere om ordningen. Her kan man også hente ansøgningsskema og den vejledende teknologiliste. Det er vigtigt at notere, at teknologilisten er vejledende. Det betyder, at en teknologi ikke automatisk får støtte, blot fordi den står på listen. Men det betyder også, at listen ikke er udtømmende, så kan der leveres tilstrækkelig dokumentation for en teknologis effektivitet, kan teknologien godt være støtteberettiget, selv om den ikke står på listen.

Seneste nyt fra lf.dk