Den danske gris mindsker fortsat påvirkningen af miljøet
13. maj 2011
Siden 2007 har de danske grise reduceret deres påvirkning af miljøet med yderligere 5,5 pct. Det bringer Danmark i front på miljøvenligt produceret svinekød sammen med Holland.
En ny rapport over de miljømæssige påvirkninger ved produktion af dansk svinekød er netop offentliggjort. Det er forskere ved Aarhus Universitet, Institut for Jordbrugsproduktion og Miljø, der i samarbejde med Landbrug & Fødevarer har udgivet rapporten. Siden samme rapport blev skrevet i 2007, har de danske svineproducenter formået at reducere påvirkningen fra 3,6 kg CO2 ækvivalenter til 3,4 kg. De 25 pct. bedste af producenterne er helt nede på 3,1 kg.
- En reduktion på 5,5 pct. i denne sammenhæng og over fire år er et flot resultat. Det er en lang og kompliceret proces at komme fra foder til en færdig udskæring. Vores tal er baseret på, at proteinfoderet importeres, hvilket er en stor belastning. Modsat har de danske grise en høj fodereffektivitet, som gør, at der kan produceres meget kød for hver kg foder, siger John Hermansen, forskningsleder, Institut for Jordbrugsforskning og Miljø, Aarhus Universitet.
De vigtigste faktorer til miljøbelastningen er produktion af foder, udledninger fra husdyrgødning, fodertransport og direkte energiforbrug. Slagteprocessen bidrager næsten ingenting. Det er derfor håndteringen af gødning og foder, hvor svinebranchen fremadrettet kan finde de største reduktioner.
- Nu er udskillelsen af kvælstof det halve af niveauet i 1985 pr kg produceret svinekød, mens tabet af ammoniak er tæt på kun at udgøre en tredjedel af, hvad det var i 1990. Men vi har ikke udtømt alle muligheder for at gøre det bedre og mere effektivt, siger Lindhart B. Nielsen, formand for Landbrug & Fødevarer, Svineproduktion.
Han understreger, at miljømæssigt og samfundsøkonomisk er biogas en billig måde at reducere udledningen af drivhusgas på. Hvis al svinegødning blev behandlet i et biogasanlæg, ville udledningen falde yderligere 20 pct. Ligeledes har fortsat forbedret fodereffektivitet også høj prioritet, da resultaterne herfra virker omgående i hele produktionen.
Aarhus Universitet har i denne rapport foretaget de samme beregninger på to måder: Den samme som i 2007 og efter den metode, som bruges internationalt. Sammenlignes den danske svineproduktion med de øvrige store svineproducerende lande, påvirker Danmark sammen med Holland miljøet mindst.
- Det er dejligt at være blandt de bedste, og det skyldes de store miljømæssige gevinster, som svineproducenterne har opnået de seneste år. Vi har som erhverv taget ansvar og har leveret varen, og vi har en række projekter i gang, som skal sikre en fortsat udvikling mod mindre påvirkning samtidig med en øget effektivitet, siger Lindhart B. Nielsen.
Rapporten viser resultaterne af beregningerne baseret på gennemsnitlige danske svinebedrifter i 2010 og de 25 pct. mest effektive bedrifter. Download rapporten Environmental Assessment of Danish Pork.