2,9 procent dyrere at være dansker

10. maj 2011

Forbrugerpriserne tog endnu et nøk opad i april. Særligt kaffe, energi, brændstof og mælkeprodukter er blevet dyrere i indkøb.

Det blev 2,9 procent dyrere for danskerne at købe ind i april måned 2011 i sammenligning med april måned 2010, viser nye tal fra Danmarks Statistiks forbrugerprisindeks. Det skriver Landbrug & Fødevarers netmagasin FoodCulture.dk.

- I øjeblikket stiger råvarepriserne globalt, hvilket også påvirker de danske priser. Men det største gennemslag i de danske forbrugerpriser fra de internationale konjunkturer er først og fremmest fra energi, siger cheføkonom i Landbrug & Fødevarer, Leif Nielsen, til FoodCulture.dk.

Priserne på brændsel, el, gas og varme er steget med 7,7 pct., og her er olieprisen en væsentlig faktor, idet prisen på "flydende brændsel" er steget med 21,6 pct., mens priserne på brændstof er steget med 13,1 pct.

Fødevarer stiger også
Også priserne på fødevarer er gået i vejret i 2011 i forhold til 2010. Samlet set er udgifterne til fødevarer steget med 3,5 pct., mens udvalgte varer er steget noget mere. Kaffe er steget med 26,1 pct., smør, spiseolie og margarine med 13 pct. og andre mælkeprodukter med 11,6 pct., mens kød kun er steget med 2,7 pct. og grøntsager er faldet en smule i pris.

- Fødevareprisernes påvirkning af inflationen er dermed stadig ganske beskeden i Danmark, og man kan konstatere, at fødevarepriserne ikke er steget i takt med energipriserne, så omkostningerne til fremstilling af fødevarer er steget væsentligt mere end fødevarepriserne, konkluderer Leif Nielsen.

Seneste nyt fra lf.dk