Ny verdensorganisation for landmænd

30. mar 2011

Landbrug & Fødevarer er medstifter af World Farmers Organisation.

Mere end 60 landbrugsorganisationer fra 42 lande har stiftet World Farmers Organisation. Dermed er der igen skabt et markant politisk talerør på det globale marked.

World Farmers Organisation skal blandt andet være med til at sikre landmænd og fødevareproducenter verden over bedre vilkår for produktionen, samt skabe et fælles ståsted i den politiske debat om den globale fødevaresikkerhed, klimaforandringer og den globale økonomiske situation.

I Danmark har Landbrug & Fødevarer været medstifter af det nye initiativ, og L&F har altid støttet et globalt talerør for landmænd verden over.

- I Landbrug & Fødevarer arbejder vi hele tiden på at vise nye veje for en bæredygtig fødevareproduktion i Danmark, og vi ønsker at udvise samfundsansvar i vores måde at producere fødevarer på. Vores engagement i World Farmers Organisation er blot en global udbygning af dette arbejde. Fremover vil en global produktionen af fødevarer og energi blive en stor udfordring, og det er vigtigt, at landmænd og fødevareproducenter på tværs af kontinenter har et fælles ståsted for en samlet repræsentation, siger Asger Krogsgaard, viceformand i Primærbestyrelsen i Landbrug & Fødevarer.

Frem mod 2050 forventes fødevarebehovet på verdensplan at stige med 70 procent, og det behov skal blandt andet dækkes gennem et tættere samarbejde mellem landbrugsorganisationer verden over. Især for landmænd og borgere i udviklingslandene er forsyningssikkerhed og et øget udbud af fødevarer et tema.

Hovedkvarteret for World Farmers Organisation kommer til at ligge i Rom. Dette sikrer en tæt tilknytning til FNs fødevare- og landbrugsorganisation FAO.

På generalforsamlingen, der afholdes i Sydafrika til sommer, skal organisationen blive enige om et endeligt politisk program.

Seneste nyt fra lf.dk