Stort vækstpotentiale for økologien

08. mar 2011

Ny forskning viser, at cirka halvdelen af befolkningen køber 86 procent af de økologiske fødevarer. Nøglen til øget vækst er øget tilgængelighed.

Kunderne er der, og de ville købe mange flere økologiske fødevarer, hvis bare de lå på de hylder, som forbrugerne plejer at hive deres fødevarer ned fra. Det konkluderer forskningsprojektet CONCEPTS om økologi, som Center for Bioetik og Risikovurdering ved KU LIFE har lavet.

Forskerne bag undersøgelsen har inddelt befolkning i seks forskellige forbrugersegmenter og undersøgt deres økologiske forbrug og indkøbsvaner. Det mest økologisk orienterede segment, de overbeviste, står for 42 procent af alle økologiske indkøb, og samtidig udgør økologien kun 17 procent af segmentets samlede madbudget.

- Når man tænker på, hvilken vækst, økologien har haft herhjemme de sidste ti år og de ambitioner, der findes for dansk økologi fremadrettet, viser tallene fra CONCEPTS, at der heldigvis er grund til optimisme, siger Kirsten Lund Jensen, teamleder i Økologi, Landbrug & Fødevarer til Landbrug & Fødevarers webmagasin foodculture.dk.

Ifølge Kirsten Lund Jensen viser undersøgelsen et stort vækstpotentiale for økologien, og at vi indtil videre kun har set toppen af isbjerget.

- Undersøgelsen viser samtidig, at halvdelen af befolkningen køber 86 procent af de økologiske fødevarer, og at folk ville købe langt mere, hvis udvalget var endnu større, siger hun.

Læs mere på foodculture.dk, hvor der også er link til undersøgelsen.

Seneste nyt fra lf.dk