Stort potentiale i Australien
23. nov 2011
Potentialet for danske fødevarevirksomheder og leverandører af fødevareteknologi er stort i Australien. I forbindelse med det danske eksportfremstød down under indvier H.K.H. Kronprins Frederik en opskæringsfabrik med dansk højteknologisk udstyr.
Godt halvvejs gennem erhvervsfremstødet i Australien opsummerer formand for Landbrug & Fødevarer Niels Jørgen Pedersen indsatsen. ”Det er gået over al forventning. Det har været meget positivt at opleve den store opbakning, Kronprinsparret har givet dansk fødevareerhverv herude. For virksomhederne betyder Kronprinsparrets tilstedeværelse fantastisk meget. Hvor virksomhederne normalt taler med en mellemleder herude, kan de under erhvervsfremstødet få australske topledere i tale. Dialogen med australierne er præget af gensidig forståelse. Det mærkes tydeligt. Vi har en fælles humor og australierne synes at sætte pris på danskernes direkte facon. Vi ser et stort, stort potentiale i Australien for danske fødevarevirksomheder og leverandører af fødevareteknologi. Alt det, vi gennem årene har oparbejdet ekspertise indenfor, er der brug for hernede. Australierne stiller store krav til dyrevelfærd, og de har fokus på klima, effektivitet og bæredygtighed i alle grene af produktionen. Det kan og skal vi levere”.
Torsdag den 24. november indvier H.K.H. Kronprins Frederik opskæringsfabrikken George Weston Foods DON KRC Castlemaine. George Weston Foods er en af Australiens og New Zealands største fødevareproducenter. Virksomheden har 60 afdelinger og beskæftiger 8.000 medarbejdere.
Flere danske virksomheder har leveret udstyr og produkter til den nye fabrik bl.a. FOSS, Danish Crown og System Cleaners A/S fra Aalborg. Direktør Peter Jessen i System Cleaners fortæller, at australierne er blevet bedre og bedre til at tænke rengøring ind tidligt i projekteringen af nye fabrikker. ”Tidligere var det ofte sådan, at man byggede en fabrik. Så sagde man ’hovsa, vi skal også have gjort rent’. I dag er der en helt ny bevidsthed om, at få planlagt rengøringsdelen tidligt, så man sparer ressourcer. Det gælder både løntimer, vand og rengøringsmidler”.
Til fabrikken i Castlemaine har System Cleaners A/S således kunnet dokumentere, at rengøringen kan foregå med en 50 pct. besparelse på vandet. ”Det er en meget vigtig omkostningsreduktion herude. Dels er vand en mangelvarer på visse årstider, dels er det dyrt at rense vandet efter rengøringen”, fortæller Peter Jessen, som forventer en stigning i virksomhedens omsætning på det australske marked på 100 pct. det næste år.