EU skal skabe et bæredygtigt Europa

06. jan 2012

PRESSEMEDDELELSE

Regeringens program for EU-formandskabet lægger op til at skabe grøn vækst og nye jobs i Europa. Det er lovende toner, mener Landbrug & Fødevarer, som også hæfter sig ved, at regeringen vil kæmpe for Danmarks landbrugsstøtte.

Regeringen fremlagde i dag sit arbejdsprogram for det danske EU-formandskab, og Landbrug & Fødevarer er glade for, at den danske regering prioriterer reformen af den fælles landbrugspolitik. For her ligger muligheden for at løse store udfordringer i forhold til sundhed og bæredygtig udvikling – nemlig via vækst:

- Landbrugspolitik skal være vækstpolitik. Når der stilles grønne krav til landmænd, skal det ske på en vækstfremmende måde, hvor landmændene får mulighed for at skabe en forretning ud af de bæredygtige tiltag – og derved skabe arbejdspladser. Samtidig skal det ske med respekt for de miljøtiltag, der allerede er gennemført, siger Carl Aage Dahl, adm. direktør i Landbrug & Fødevarer.

Regeringen lægger dog også op til at indarbejde grønne væksttiltag på flere politikområder og dermed skabe flere grønne jobs. Men det må ikke stække virksomhedernes konkurrenceevne, mener direktøren:

- Bæredygtige væksttiltag må ikke skade virksomhedernes vækst og mulighed for at skabe jobs. Det indre marked skal virke, og der skal skabes ens konkurrencevilkår. Derfor vil jeg appellere til regeringen om, at EU-reglerne implementeres ens i alle medlemslande. Samt at der bliver lavet globale klimaaftaler, så de europæiske fødevarevirksomheder kan styrke konkurrenceevnen. Vi skal sikre virksomhederne en stærk position på de globale markeder, siger Carl Aage Dahl.

Grønne erfaringer skal eksporteres
Fremtidens store udfordringer i forhold til vækst, klima og miljø kræver intelligente løsninger – og dermed massive investeringer i forskning og udvikling, mener Carl Aage Dahl:

- Europa producerer verdens mest klimavenlige fødevarer. Det kan vi kun fortsætte med, hvis vi investerer massivt i forskning og udvikling inden for det grønne område. Derved kan vi eksportere vores know-how og samtidig sørge for, at andre lande bliver mere energieffektive. Fødevareerhvervet kan på den måde bidrage afgørende til at genoprette Europas økonomi og gøre hele verden grønnere.

Regeringen vil kæmpe for landbrugsstøtten
Landbrug & Fødevarer er tilfredse med regeringens signaler om at kæmpe for Danmarks andel af EU-budgettet, herunder landbrugsstøtten.

- Vi er bekymret for, at landbrugsstøtten siver fra effektive, miljø- og klimavenlige landbrugsproduktioner som den danske – til fordel for mindre effektive landbrug i øst- og sydeuropa. Derfor er jeg begejstret for, at det danske formandskab vil kæmpe for den danske landbrugsstøtte, siger Carl Aage Dahl.